5 dowodów na to, że okiennice nie przeszły do lamusa
Okiennice zwykle kojarzą się z tradycyjnym budownictwem. Przywołują skojarzenia z domami utrzymanymi w wiejskim lub góralskim stylu. Niemniej okazuje się, że z ich potencjału czerpie również nowoczesna architektura. Dziś korzysta się zarówno z okiennic drewnianych, jak i tych w unowocześnionej wersji wykonanych z wysokiej jakości profili aluminiowych. Co sprawia, że tego typu osłony wciąż są popularne? O tym w naszym dzisiejszym artykule.
Co wpływa na popularność okiennic w nowoczesnej architekturze?
I choć wydawać by się mogło, że okiennice czasy świetności mają już za sobą, zainteresowanie nimi nie słabnie z kilku powodów. Pierwsze skrzypce grają praktyczne korzyści, które wynikają z ich zastosowania. Do takich zaliczyć można np.:
- ochronę przed czynnikami zewnętrznymi
Okiennice zabezpieczają wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, dzięki czemu ułatwiają utrzymanie stałej temperatury w domu. Chronią też okna przed intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem.
- dodatkową izolację termiczną
Tego typu osłony mają kluczowe znaczenie dla komfortu termicznego. Okiennice aluminiowe lub drewniane ograniczają straty ciepła i jednocześnie zabezpieczają wnętrza przed przenikaniem chłodu z zewnątrz.
- ochronę przed hałasem
Okiennice stanowią istotny element w izolacji akustycznej. Dzięki nim do wnętrza nie docierają hałasy z zewnątrz, a domownicy mogą mieć pewność, że dźwięki z ich domów nie będą docierały do uszu przechodniów i sąsiadów.
- zabezpieczenie antywłamaniowe
Zewnętrzne osłony okienne chronią prywatność i stanowią barierę dla włamywaczy. Dzięki okiennicom można zmniejszyć ryzyko włamań, skutecznie utrudniając złodziejom np. wybicie szyby.
Nie bez znaczenia okazuje się również estetyka okiennic. Tego typu osłony niewątpliwie stanowią ozdobę budynków.